معاون مسکن و ساختمان وزیر راه و شهرسازی :

«حبس زمین» مسکن را گران کرد

معاون مسکن و ساختمان وزیر راه و شهرسازی: اگر روند عرضه و تقاضای زمین متناسب بود، الان نباید شاهد سهم 60 درصدی قیمت زمین در هزینه تمام شده یک واحد مسکونی نبودیم.

به گزارش پایگاه خبری سازمان نظام مهندسی ساختمان ، هادی عباسی، معاون مسکن و ساختمان وزیر راه و شهرسازی با اشاره به روند بازار مسکن در سال‌های گذشته گفت: ما اعتقاد داریم، عرضه زمین در برخی از سال‌های گذشته به طور کامل متوقف بوده است. یعنی این گ نیست که همیشه عرضه متناسب با تقاضا داشتیم.

قائم مقام وزیر راه و شهرسازی در امور مسکن گفت: اگر روند عرضه و تقاضای زمین متناسب بود الان نباید شاهد سهم 60 درصدی قیمت زمین در هزینه تامین شده یک واحد مسکونی می‌بودیم.

وی افزود: ما در حال حاضر برای کشاورزی هم زمین عرضه نمی‌کنیم، شما ببینید منابع طبیعی چقدر از اراضی که قابلیت کشت دارد را محبوس کرده است و حتی به صورت اجاره‌ای هم عرضه نمی‌کند.

مشکل زمین چگونه حل می‌شود

عباسی گفت: مساحت محدوده کلیه شهرهای کشور 9 هزار کیلومتر مربع است که معادل 0.5 درصد از مساحت کل کشور است و ما از پهنه وسیع سرزمینی برای سکونت استفاده نکردیم.

ایشان تاکید کرد: این 0.5 درصد از مساحت کشور اگر بشود 0.6 درصد ما می‌توانیم 3.6 میلیون قطعه زمین 250 متری به مردم بدهیم و اصلا مسئله مسکن ما حل خواهد شد.

عباسی با اشاره به اقتصاد سیاسی که جلوی عرضه زمین را گرفته است، گفت: ما بدون انتقال مالکیت زمین عرضه می‌کنیم و در پی واگذاری ما شرط ساخت مستتر کردیم. این بهترین شیوه عرضه زمین است که با هزینه صفر و بدون انتقال مالکیت به مردم زمین بدهیم.

این مقام مسئول گفت: ما در نهضت ملی مسکن زمین را در اختیار مردم قرار می‌دهیم.